18. Aasia filmikultuuri festival JAFF leiab aset 18.04 – 04.05!
Festivali avafilmiks on 18. aprillil kell 19:00 legendaarse Hayao Miyazaki esimene täispikk animafilm “Lupin III: Cagliostro loss” (Lupin III: The Castle of Cagliostro, 1979).
“Lupin III: Cagliostro loss” tähistab tänavu oma 45. aastapäeva, mistõttu valmis flmist värskelt uuendatud pildi ja heliga 4K versioon.
GODZILLA – 70!
Kõige esimese “Godzilla” režissööri Ishirō Honda ja Tom Montgomery nägemus King Kongi ja Godzilla vägikaikaveost aastast 1963. “King Kong vs. Godzilla” linastub ainult ühel õhtul, 20.04 kell 19:15.
Lisaks on kavas uusim King Kongi ja Godzilla film “Godzilla x Kong: uus impeerium” (2024).
Legendary Picturesi “Godzilla vs. Kongi” plahvatuslik vastasseis jätkub uhiuues seiklusfilmis, kus kõikvõimas Kong ja kartmatu Godzilla lähevad vastamisi meie maailmas seni peidus olnud kolossaalse ohuga, mis võib hävitada meid kõiki. Film linastub ainult ühel õhtul, 21.04 kell 19.00
JAAPANI ANIMEFILMID
Väga populaarse “Spy x Family” manga ja animeseeria looja Tatsuya Endo uhiuue loo põhjal valminud “Spy x Family CODE: White” linastub ainult ühel õhtul, 19.04 kell 18:30 korraga kahes saalis.
Filmis “Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Hashira Training” jõuab esmakordselt kinoekraanidele “Swordsmith Village’i” 11. episood, kus leiab aset Tanjiro ja deemon Hantengu tulise lahingu lõppvaatus ning Nezuko saab päikesest võitu. Sellele järgneb ka esmakordselt kinolinale jõudev “Hashira Trainingu” 1. episood, kus algab Hashira väljaõpe, et valmistuda tulevaseks lõpplahinguks Muzan Kibutsujiga.
Masaki Tachibana filmis “Taevasse armunud” (Blue Thermal) läheb Tamaki Tsuru Aonagi ülikooli, et leida sealt endale peigmees ja elada tüüpilist tudengielu. Sõprade leidmiseks liitub ta tenniseklubiga, aga katsetel haarab ta tähelepanu laugurimudel, mille ta kogemata tennisepalliga tükkideks lööb. Lennuklubi liige Daisuke Sorachi nõuab, et ta kahju kinni maksaks. Klubi kapten Jun Kuramochi püüab aga Tamakit klubi liikmeks meelitada, nuputades välja plaani, kuidas Tamaki saaks oma võlad kini maksta ja ühtlasi ja peigmehe leida. Kui Tamaki vastumeelselt klubiga liitub, tundub, et Junil on temaga hoopis teises plaanid.
PUBLIKU SOOVIL
Tänavustel Oscaritel parima animatsiooni Oscari võitnud Hayao Miyazaki “Poiss ja haigur” linastub ühe korra eesti – ja inglisekeelsete subtiitritega.
Tagasi kavas on ka klassikud “Violet Evergarden. Film” (Violet Evergarden. The Movie) ja “Violet Evergarden: Igavik ja Automälunukk” (Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll).
Lisaks on kõigil võimalus vaadata 2021. aasta parimat filmi “Belle“, mis on auhinnatud Jaapani režissööri Mamoru Hosoda uusim film. Tema varasemad filmid on “Tüdruk, kes hüppas läbi aja” (2006), “Suvesõjad” (2009), “Hundilapsed Ame ja Yuki” (2012), “Poiss ja koletis” (2015) ja “Mirai tulevikust” (2018), mis kandideeris ka parima animatsiooni kategoorias Oscarile.
MAAILMA ANIMATSIOON PAREMIK
“Roboti unistused” (“Robot Dreams”) on 2023. aasta Hispaania-Prantsuse animafilm, mille kirjutas ja lavastas Pablo Berger. Film põhineb Sara Varoni 2007. aasta samanimelisel koomiksil. Film räägib koera ja roboti lahutamatust sõprusest Manhattanil, New Yorgis aastal 1984. Tegemist on tummfilmiga, mis tähendab, et filmis dialoog puudub. “Roboti unistused” esilinastus 76. Cannes’i filmifestivalil, võitis Annecy rahvusvahelisel animafilmifestivalil Contrechamp’i sektsioonis parima filmi auhinna ning sai parima sõltumatu animafilmi auhinna 51. Annie auhindadel. Film kandideeris tänavustel Oscaritel ka parima animafilmi auhinnale.
Eestis PÖFFil esilinastunud filmis “Marsi ekspress” (Mars Express) palkab lähitulevikus jõukas ärimees eradetektiiv Aline Ruby ja tema androidist paarilise, et leida kurikuulus häkker. Marsil sukelduvad nad planeedi pealinna hämaratesse sügavustesse, kus paljastub veelgi süngem lugu, mida ilmestavad ajufarmid, korruptsioon ja kadunud tüdruk, kelle valduses on saladus robotite kohta, kes ähvardavad universumi palet muuta. 2D-d ja 3D-animatsiooni ühendav stiilne ja intelligentne futuristlik film noir on adrenaliinirohke kinoseiklus, kust ei puudu ka huumor ja põnevad märulistseenid.
Aleksander Sokurovi “Muinasjutt” on unikaalne ja eksperimentaalne animatsioon, kus taevaväravate ees kohtuvad omamoodi mustvalges puhastustules neli diktaatorit – Stalin, Hitler, Churchill ja Mussolini. Film jätkab Sokurovi tetraloogiat, mis lahkab võimu iseloomu ja on keskendunud mitmele legendaarsele türannile (“Moolok” Adolf Hitlerist 1999. aastal, “Taurus” Vladimir Leninist 2000. aastal, ja “Päike” keiser Hirohitost 2005. aastal). Filmi esilinastus toimus Locarno filmifestivalil, Venemaal on linastused ametlikult keelatud.
FILMITUD EESTIS
Ruslan Akuni Kõrgõzstani ja Kasahstani film “Tšau, EU” on osaliselt Tallinnas üles võetud komöödia, milles Kirgiisi vanapaar, taadike Tolembai ja eideke Šaken reisivad autostopiga Aasiast Euroopasse, et osaleda oma kalli lapselapse Jermeki ülikooli lõpuaktusel. Filmi Eesti esilinastusel esmaspäeval, 29. aprillil osaleb ka üks näitlejatest Louis Jay Jordan. Filmil on kavas ka Väärikate kinohommik neljapäeval, 2. mail kell 11.
“Biwa järve 8 nägu” on linateos, mis tõlgib vanad Jaapani armastuslood Peipsiäärsete kalurite ja nende laste igatsuste ja ihade keelde. “Biwa järve 8 nägu” põhineb Saksa japanofiili Max Dauthendy 1911. aastal ilmunud samanimelisel raamatul, mis ilmus eesti keeles Loomingu Raamatukogus 2005. aastal. Neljapäeval, 2. mail arutame koos režissööriga Marko Raat filmi sünniloo ja Jaapani mõjutuste üle.
KOKANDUS
Slony Sow filmis “Umami” saab Gabriel Carvin, Prantsusmaa kuulsaim kokk, lõpuks oma kolmanda Michelini tärni. See peaks olema pidulik aeg. Kuid Gabriel ei ole kunagi õnnelik olnud ega tea päris täpselt miks. Pühendunud oma köögile, joob ta liiga palju, tema naine magab teise mehega ja ta ei suhtle ka oma kahe pojaga, Jeani ja Nino’ga.
Kui tema parim sõber proovib hüpnoosi, tuleb Gabrielile suureks üllatuseks meelde kaotus kokandusvõistluses 1978. aastal jaapani kokale, kes võitis ta nuudlisupiga. Nüüd peab see kulinaarne geenius ise avastama, miks tema oskused tol korral ületati, ning selle käigus võib-olla ka õppima, miks see tuntud mees on oma eluga sellises ummikus.
Abderrahmane Sissako draamas “Must tee” (Black Tea) ütleb kõigi suureks jahmatuseks 30ndates eluaastates Elevandiluuranniku naine oma pulmapäeval ei. Pärast Hiinasse emigreerumist töötab ta koos 45-aastase hiinlase Caiga firmas, mis tegeleb tee ekspordiga. Aya ja Cai armuvad, aga kas nende armulugu elab üle mineviku pinged ja teiste inimeste eelarvamused?
PUNANE VAIP
Alaprogrammis PUNANE VAIP linastuvad eelmise aasta parimad filmid, Wim Wendersi Oscarile kandideerinud “Täiuslikud päevad” (Perfect Days) ja Celine Songi eelmise aasta ilusaim armastuslugu “Eelmised elud” (Past Lives).
Esmakordselt linastub Eestis Kauther Ben Hania erakordne dokumentaalfilm “Oli emal neli tütart” (Les Filles d’Olfa), mis kandideeris ka parima dokumentaalfilmi Oscarile.
Filmis “Oli emal neli tütart” oleme tunnistajateks loole, mis kandub ühelt perekonnaportreelt üle sügavalt traagiliseks üldistuseks tänapäevasest olukorrast hulluks läinud maailmas, mille keskel on noortel inimestel end lihtne kaotada. Tunnustatud Tuneesia dokumentalist ja mängufilmirežissöör Kaouther Ben Hania („Mees, kes müüs oma naha“, PÖFF 2020) kutsus seda intiimset lugu etendama professionaalsed näitlejad, kes astuvad kehastavate tegelaste jälgedesse.
Thien Au Phami filmis “Kollase kookoni kammitsais” (Inside the Yellow Cocoon Shell) sureb Thieni vennanaine Saigonis mootorrattaõnnetuses ja tema ülesandeks jääb surnukeha toimetamine kodulinna maapiirkonnas. Teekonnal on kaasas ka naise 5-aastane poeg Dao, kes õnnetuse imekombel üle elas. Vietami maakohtade müstilise maastiku taustal hakkab Thien otsima oma vanemat venda, kes kadus juba aastate eest nagu tina tuhka, et laps talle üle anda. Tema usk pannakse sellel rännakul tõsiselt proovile.
IN MEMORIAM: RYUICHI SAKAMOTO
“Ryuichi Sakamoto | Opus” on Kevadel meie seast lahkunud Jaapani helilooja ja muusiku viimane esinemine – kokkuvõte ja hüvastijätt, ilus ja kurb, ülendav ja inspireeriv. Üks erilisemaid vaatamiselamusi – film nagu meditatsioon. Film linastub ainult ühel õhtul neljapäeval, 2. mail. Seansile eelneb heliloojat isiklikult tundnud Sten-Kristian Saluveeri sissejuhatus!
KENJI MIZOGUCHI – 125
Aastatel 1923 – 1956 pea sada filmi lavastanud legendaarne Jaapani režissöör Kenji Mizoguchi esindab Jaapani kino kuldajastust koos selliste klassikutega nagu Akira Kurosawa ja Yasujirō Ozu, kelle filmid linastusid möödunud aasta JAFFil.
18. JAFFil linastuvad 125. sünniaastapäeva tähistamise ouhul Mizoguchi kaks kuulsaimat filmi “Viimase krüstanteemi lugu” (The Story of the Last Chrysanthemum, 1939) ja “Oharu elu” (The Life of Oharu, 1952)
LÕPUFILM laupäeval, 4. mail kell 17:50
18.JAFFi lõpufilmis, Abderrahmane Sissako draamas “Must tee” (Black Tea) ütleb kõigi suureks jahmatuseks 30ndates eluaastates Elevandiluuranniku naine oma pulmapäeval ei. Pärast Hiinasse emigreerumist töötab ta koos 45-aastase hiinlase Caiga firmas, mis tegeleb tee ekspordiga. Aya ja Cai armuvad, aga kas nende armulugu elab üle mineviku pinged ja teiste inimeste eelarvamused?
AJAKAVA:
18.04.2024
19:00 Lupin III: Cagliostro loss
19.04.2024
18:30 Spioonipere KOOD: Valge
18:30 Spioonipere KOOD: Valge
16:25 Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Hashira Training
16:05 Poiss ja haigur
14:20 Roboti unistused
20.04.2024
19:30 King Kong vs. Godzilla
18:30 Täiuslikud päevad
13:35 Roboti unistused
21.04.2024
19:15 Eelmised elud
19:00 Godzilla x Kong: uus impeerium
17:10 Umami
22.04.2024
19:00 Lupin III: Cagliostro loss
18:30 Taevasse armunud
17:00 Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Hashira Training
12:30 Roboti unistused
23.04.2024
18:30 Belle
17:00 Roboti unistused
24.04.2024
19:00 Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Hashira Training
18:30 Oharu elu
17:00 Roboti unistused
25.04.2024
20:35 Täiuslikud päevad
18:30 Lupin III: Cagliostro loss
11:30 Roboti unistused
26.04.2024
19:00 Muinasjutt
18:30 Violet Evergarden: Film
17:00 Lupin III: Cagliostro loss
16:25 Roboti unistused
27.04.2024
19:00 Belle
18:45 Lupin III: Cagliostro loss
17:00 Taevasse armunud
13:00 Roboti unistused
28.04.2024
19:00 Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Hashira Training
17:00 Lupin III: Cagliostro loss
11:30 Roboti unistused
29.04.2024
20:15 Marsi ekspress
19:00 Tšau, EU!
17:00 Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Hashira Training
30.04.2024
19:00 Oli emal neli tütart
17:00 Lupin III: Cagliostro loss
01.05.2024
19:00 Viimase krüsanteemi lugu
18:45 Lupin III: Cagliostro loss
17:05 Muinasjutt
17:00 Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Hashira Training
02.05.2024
19:00 Ryuichi Sakamoto | Opus
18:30 Biwa järve 8 nägu
03.05.2024
19:00 Violet Evergarden: Igavik ja automälestuste nukk
17:00 Lupin III: Cagliostro loss
04.05.2024
20:15 Kollase kookoni kammitsais
19:00 Lupin III: Cagliostro loss
17:50 Must tee
17:00 Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – To the Hashira Training
16:05 Marsi ekspress
11:30 Roboti unistused